İstanbul Adalet Sarayında 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü Programı Gerçekleştirildi.
14.07.2021

İstanbul Adalet Sarayında 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü Programı Gerçekleştirildi.


İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı Sayın Şaban YILMAZ, İstanbul Adalet Komisyonu Üyesi Sayın Ahmet Önder KOCADEMİR'in ev sahipliğinde İstanbul Adliyesinde 15 Temmuz 2016 tarihinde düzenlenen hain kalkışma teşebbüsünün 5. yıl dönümünde vatan ve millet uğruna göğsünü siper ederek canlarını feda eden şehitlerimizi anmak, hatırlatmak ve unutturmamak amacıyla İstanbul Adliyesinde görevli tüm gazi ve şehit yakınları ile birlikte anma programı düzenlendi.

Düzenlenen programa İstanbul Cumhuriyet Başsavcı Vekilleri ile İstanbul Adalet Sarayında görev yapan tüm şehit yakınları ve gaziler katıldı.

Düzenlenen anma etkinliğinde İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı Sayın Şaban YILMAZ konuşmasında; "Dış güçler bizi er meydanında yenemeyeceklerini bildikleri için bizlerin içerisinde iç hainleri buldular, bulmaya çalıştılar. Tarihte bizim devletlerimiz genelde iç kargaşalar yüzünden, iç hainlikler yüzünden yıkıldı. Bu durum hiçbir zaman bitmedi Türkiye Cumhuriyeti kurulduktan sonra da devam etti. Uzun süredir mücadele ettiğimiz PKK/KCK, DEAŞ, DHKPC ve diğer örgütler. En son olarak dini motifleri kullanarak hoşgörü diyerek saygı diyerek sevgi diyerek hizmet diyerek bir örgüt çocuklarımızı bizden alıp maalesef hain noktasına getirdi, terör örgütü mensubu yaptı. Ankara Batı Adliyesinde görev yaptığım dönemde asker kılığına bürünmüş hainleri ifadelerinde bulundum. Maalesef bizim çocuklarımızı robot haline getirdiler. Ne yaptıklarını bilmiyorlar. Maalesef gençlerimizi bu hale getirdiler. Çok dikkatli olmalıyız bu devletler kolay kurulmuyor kolay var edilmiyor. Onun için çoluğumuza çocuğumuza sahip çıkmalıyız, gittikleri geldikleri yerlere dikkat etmeliyiz. Bu millet Peygamberimizin duasını almış bir millettir, onun için kolay kolay yok olmayacaktır. Allahın yardımı, devlet görevlilerimizin başta Cumhurbaşkanımız olmak üzere onların teşfikleri ve halkımızın gayreti ile bu oyunlar boşa çıktı. Bütün vatandaşlarımız her ne görüşte olursa olsun hemen hepsi sokağa çıktı, evlerini terk etti iş yerlerinden ayrıldı, tankın topun önüne yattı. Bu necip milletin öyle kolay kolay dize getirilemeyeceğini görmesi gerekenler 15 Temmuz'da bir kez daha gördü. Bu menfur olay dolayısıyla 251 vatandaşımızı şehit verdik. 2700 civarında da yaralımız gazimiz oldu. 251 Şehidimizi doğuran anne ve babanın ellerinden öpüyorum, siz gazilerimize de teşekkür ediyorum, şükranlarımı ve minnetlerimi sunuyorum. Şehitlerimize Allahtan rahmet diliyorum. Gazilerimize de bundan sonraki hayatlarında sağlık sıhhat ve  başarılar diliyorum. Allah bir daha bize 15 Temmmuz'lar yaşatmasın. Hepinizi Allaha emanet ediyorum" dedi.

Şehit ve gazi yakınları ile gazilerimize hediye takdiminin ardından çekilen toplu resim ile anma programı sona erdi.

Adres

Çağlayan Meydanı Şişli Merkez Mah. Abide-i Hürriyet Cad. No: 223 Şişli/İstanbul

Telefon

0 212 375 75 75

E-Posta

istanbulcbsisaretadalet.gov.tr